Jodełka na podłodze – trend, który jest zawsze aktualny

Naturalne, bielone, ciemne – trendy w kolorach podłóg potrafią regularnie zmieniać się co kilka lat. Czasem obserwujemy większe zainteresowanie jasnymi podłogami, czasem do łask wracają naturalne, ciepłe odcienie. Są jednak pewne trendy, które nigdy nie wychodzą z mody. Do takich evergreenów należy wzór jodełki.

Klasyczna czy francuska?

Podłogi w formacie jodełki mogą różnić się materiałem, z którego je wykonano, formatem lub wzorem. Przycięte w odpowiedni sposób klepki pozwalają stworzyć na podłodze różne wzory. Najczęściej spotykanym rodzajem są jodełki klasyczne, zwane czasem angielskimi. Poszczególne elementy mają klasyczny prostokątny format deski, a układa się je tak, by krótki bok łączył się z dłuższym bokiem innej klepki pod kątem 90 stopni.

Jest to popularny wzór, charakterystyczny, dający także możliwości modyfikacji – np. układania podwójnej czy nawet potrójnej jodełki.

Inną opcją są jodełki francuskie – przez wielu doceniane jako wyznacznik prawdziwej elegancji. Deski te różnią się od jodełek klasycznych. Są charakterystycznie przycięte – pod kątem 45 stopni. Klepki łączą się ze sobą „na ostro”, tworząc szykowny wzór. Montaż takiego rozwiązania wymaga dużej precyzji i doświadczenia.

Rzadziej spotykanym typem jodełki jest tzw. jodełka węgierska, której elementy przycięte są pod kątem 60 stopni, tworząc bardziej rozłożysty wzór na podłodze.

Nie tylko z drewna

Tradycyjne wzór jodełki był zarezerwowany tylko dla podłóg drewnianych. Ten szlachetny rodzaj okładziny nadal jest na topie w ekskluzywnych wnętrzach projektowanych przez architektów. W ostatnich latach popularność zyskują natomiast także inne materiały – jak panele laminowane i winylowe w tym formacie. Może to być świetne rozwiązanie dla osób poszukujących w podłogach przede wszystkim funkcjonalności oraz lepszej ceny.

Podłogi drewniane wymagają bowiem przyklejenia do podłoża – tak by naturalny materiał, jakim jest drewno, osiągnął odpowiednią stabilizację. Panele winylowe czy laminowane mogą być z kolei montowane „na pływająco”, czyli bez użycia kleju. W praktyce oznacza to szybszy i tańszy montaż.

Pełną ekspozycję podłóg – zarówno drewnianych, jak i laminowanych czy winylowych – w formacie jodełki, można zobaczyć w salonach DirectFloor w Poznaniu i we Wrocławiu.

Rosnącym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza podłogi winylowe w tym formacie. Nic dziwnego – oprócz fenomenalnego wyglądu, są też bardzo praktyczne. Panele winylowe są całkowicie wodoodporne, bardzo łatwe do utrzymania w czystości i wyjątkowo wytrzymałe. Podobne zalety mają też laminaty, które występują także w wersji z podwyższoną wodoodpornością, dzięki czemu można je stosować także w kuchniach.

Do wyboru, do koloru

Choć najpopularniejsze na podłogach są naturalne odcienie, designerzy, z którymi współpracują producenci podłóg, mają w zanadrzu wiele oryginalnych koncepcji. Szarości w wersji chłodnej lub wręcz przeciwnie – wpadającej w beż, ciemne nasycone odcienie, a także bardzo jasne, spokojne wzory – ograniczeniem w aranżacji wnętrza jest praktycznie tylko wyobraźnia.

W połowie roku tradycyjnie producenci podłóg prezentują nowości – i tym razem ich nie brakuje. W nowościach widać inspiracje stylem japandi, który lubi naturalne materiały, takie jak drewno, len, kamień czy wiklina. Paleta kolorów odwołuje się do barw ziemi – brązów i beży. Dużą popularnością cieszą się też naturalne struktury i matowe lub satynowe wykończenia. Z mody nie wychodzą olejowane i szczotkowane deski, a producenci paneli laminowanych lub winylowych coraz wierniej naśladują ich naturalne odpowiedniki. Nowością w panelach winylowych jest np. struktura synchroniczna – wzór wyczuwalny pod palcami odpowiada rysunkowi drewna na panelu.

Obornicka337
Galeria wnętrz
Adres: ul. Obornicka 337 (Piątkowo)
Poznań
Godziny otwarcia:
Pon. - Sb 10-20
Nd. handl. 10-16