Podłoga drewniana czy winylowa – co wybrać?

Gdy remontujemy pomieszczenie czy wykańczamy nowe mieszkanie stajemy przed trudnym wyborem, jaką deskę podłogową wybrać. Podłoga ma służyć przez długie lata, być odporna, estetyczna oraz nadawać wnętrzu charakteru. Obecnie na rynku dostępne są różnorodne opcje, jednym z najczęstszych dylematów jest wybór między podłogą winylową a drewnianą.

Żaden element domu czy mieszkania nie podlega takiej eksploatacji jak podłoga. Nieustanie narażona jest na zarysowania, obciążenia, plamy, rysy i przetarcia, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego drewna podłogowego, aby mogła przetrwać wiele. Oba materiały mają zarówno swoje wady i zalety, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej, aby podjąć świadomą decyzję w wyborze odpowiedniej podłogi do swojego wnętrza.

Podłoga drewniana: Klasyczna elegancja

Podłoga drewniana jest synonimem klasy i elegancji. Jej naturalne piękno, ciepło i trwałość sprawiają, że jest popularnym wyborem w wielu domach.

Zalety:

Trwałość – drewniana podłoga jest niezwykle trwała, a dobrze utrzymana i regularnie pielęgnowana może wytrzymać wiele lat.

Ogrzewanie podłogowe – drewniane deski dobrze przepuszczają ciepło, więc sprawdzą się idealnie przy ogrzewaniu podłogowym.

Aspekt ekologiczny – drewno jest materiałem ekologicznym, co jest istotne dla osób dbających o środowisko.

Estetyka i przytulność – drewniana podłoga ociepla wnętrze, dodaje przytulności, elegancji oraz charakteru. Jej naturalne piękno i różnorodność, sprawia że jest ceniona przez wiele osób.

Wady:

Pielęgnacja – drewniana podłoga wymaga odpowiedniej i regularnej pielęgnacji oraz konserwacji, takiej jak cykliczne lakierowanie czy olejowanie, aby zachowała swoje piękno przez długie lata.

Koszty – przy wyborze drewnianej podłogi trzeba liczyć się z większymi kosztami, zarówno  jeśli chodzi o zakup materiałów,  jak i instalację.

Czułość na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne –  drewno jest podatne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Jest również wrażliwe na wilgoć, dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja, konserwacja oraz szybka reakcja przy różnorodnych plamach z cieczy, aby zapobiec wybrzuszeniu się drewna. Zatem drewno podłogowe nie będzie najlepszym wyborem do łazienki czy kuchni, które narażone są na kontakt z wodą i wilgoć.

Podłoga winylowa: Wytrzymałość i łatwość pielęgnacji

Podłoga winylowa jest coraz popularniejszym wyborem ze względu na swoją wytrzymałość i łatwość pielęgnacji. Jest odporna na zarysowania, wilgoć i plamy.

Zalety:

Trwałość – jest odporna na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne czy plamy, ale nie jest niezniszczalna, dlatego w przypadku ciężkich mebli warto zwrócić uwagę, aby nóżki nie zostawiły trwałych śladów. Sprawdzi się dobrze w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu.

Łatwa pielęgnacja – jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga specjalistycznych środków czyszczących ani cyklicznych zabiegów konserwacyjnych. Wystarczy regularne odkurzanie i mycie wilgotnym mopem, aby zachować jej świeży wygląd i nadać blask.

Różnorodność – dostępna jest w wielu wzorach, kolorach i teksturach, co pozwala dopasować ją do różnych stylów wystroju wnętrz.

Odporna na wilgoć – podłoga winylowa jest odporna na wilgoć, dlatego jest dobrym wyborem do pomieszczeń narażonych na kontakt z wodą, takich jak kuchnia, łazienka czy pralnia.

Wady:

Brak naturalnego wyglądu – podłoga winylowa może nie mieć tego samego ciepła i naturalnego wyglądu co drewno. Dla niektórych osób może to być istotne z estetycznego punktu widzenia.

Rekcja na wysoka temperaturę –  w niektórych warunkach podłoga winylowa może być podatna na skurcze lub rozszerzenia, dlatego nie stosuje się jej w bliskim kontakcie z kominkami.

Ograniczenia ekologiczne i zdrowotne – zdecydowanie nie są ekologiczne, ponieważ wykonane są ze sztucznych materiałów. Panele o niskiej jakości lub bez certyfikatów mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia i środowiska.

 

Wybór między podłogą drewnianą a winylową zależy od preferencji wizualnych, budżetu czy aspektu ekologicznego. Podłoga drewniana jest ponadczasowa, nadaje wnętrzu elegancji i ciepła, natomiast podłoga winylowa jest łatwa w czyszczeniu oraz wodoodporna. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i preferencje, aby wybrać rozwiązanie, które najlepiej odpowiada indywidualnym oczekiwaniom. W Obornicka337 Galeria Wnętrz w salonach, takich jak PROFESSIONAL, DOMINO, MEDIALWOOD, DirectFloor, BEL-POL czy JAWOR PARKIET znajdziesz szeroki wybór jakościowych podłóg drewnianych, jak i winylowych. Możesz skorzystać z usług profesjonalnej obsługi, która z pewnością doradzi Ci w wyborze odpowiedniej podłogi do wnętrza.

Obornicka337
Galeria wnętrz
Adres: ul. Obornicka 337 (Piątkowo)
Poznań
Godziny otwarcia:
Pon. - Sb 10-20
Nd. handl. 10-16