Jak dbać o dywan? – 6 praktycznych porad

Dywan to nie tylko element dekoracyjny, który dodaje ciepła i charakteru we wnętrzu, ale również jest dobrym izolatorem ciepła, chroni Twoje stopy przed zimną podłogą. Dywany pochłaniają cały kurz i brud unoszący się w powietrzu, czy przenoszony na butach. Dlatego tak ważna jest regularna i odpowiednia pielęgnacja, aby przedłużyć żywotność i zachować estetykę. Oto kilka sprawdzonych i najważniejszych zasad pielęgnacji, które pomogą utrzymać Twój dywan w doskonałym stanie przez długie lata.

Regularne odkurzanie

Jest to podstawowa czynność konserwacyjna, która pomoże na bieżąco usuwać powierzchowne zabrudzenia. Odkurzanie należy wykonywać regularnie minimum raz w tygodniu, a w miejscach o dużym natężeniu częściej. Dzięki regularnemu usuwaniu kurzu i zabrudzeń z dywanu unikniesz wniknięcia ich w głąb struktury, co przyczynia się do powstania trwałych i trudnych w usunięciu zabrudzeń. Odkurzając dywan wybierz dedykowaną szczotkę do dywanów, a jeżeli chcesz usunąć sierść zwierząt, wystarczy że użyjesz grzebienia do czesania zwierzaków.

Pranie

Warto regularnie prać dywan 1 lub 2 razy w roku, najlepiej w okresie wiosennym i letnim. Najprostszym sposobem jest wrzucenie go do pralki, natomiast nie każdy dywan można prać w pralce (sprawdź metkę) lub gabarytowo jest za duży. Pamiętaj o odpowiednim wysuszeniu dywanu, aby uniknąć jego przemoczeniu i zniszczeniu. Drugim sprawdzonym sposobem jest użycie odkurzacza piorącego, który idealnie sprawdzi się na dużych powierzchniach. Sprzęt ten usuwa roztocza, kurz i zabrudzenia, dzięki odpowiednim szczotkom piorącym oraz wytwarzanej pianie, którą zasysa wraz z brudem. Możesz również wyprać dywan ręcznie, używając specjalistycznej chemii do czyszczenia dywanów lub postawić na domowe środki czyszczące, takie jak soda oczyszczona czy płyn do naczyń.

Trzepanie

Trzepanie dywanu jest alternatywą dla odkurzania, natomiast jest to proces bardziej złożony, który wymaga odpowiedniej wiedzy, trzepaka oraz dobrej pogody. Warto wykonać ten zabieg raz lub dwa, w okresie wiosennym i jesiennym.

Natychmiastowa interwencja w przypadku plam

Natychmiastowa reakcja na pojawiające się plamy może znacznie ułatwić ich usunięcie oraz zapobiec wniknięciu brudu w strukturę dywanu. Użyj delikatnego detergentu lub specjalistycznego środka do czyszczenia dywanów i dokładnie oczyść miejsce zabrudzenia, starając się nie rozcierać plamy.

Regularne odświeżanie

W strukturę dywanu przenika wiele czynników i zapachów. Dzięki regularnemu odświeżaniu i wietrzeniu dywanu, możesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu oraz utrzymać świeżość we wnętrzu. Użyj odświeżacza powietrza o ulubionym zapachu lub posyp dywan sodą oczyszczoną , następnie odkurz dywan. Soda oczyszczona pochłonie nieprzyjemnym zapach, a także posiada właściwości antybakteryjne, dzięki czemu możesz zdezynfekować swój dywan.

Profesjonalne czyszczenie 

Jeśli ręczne usuwanie plam sprawia Ci duży problem, nie masz czasu lub nie posiadasz odkurzacza piorącego, możesz skorzystać z usług profesjonalnych firm piorących. Dzięki użyciu odpowiedniego sprzętu i środków czyszczących, Twój dywan zostanie dogłębnie wyczyszczony i odpowiednio wysuszony. Warto przynajmniej raz w roku skorzystać z takiej usługi.

 

Regularne czyszczenia dywanu znacząco przedłuży jego żywotność i pomoże zachować walory estetyczne. Pamiętaj o regularnym odkurzaniu i czyszczeniu również ze względów higienicznych, ponieważ są one siedziskiem kurzu i roztoczy, które mogą wywoływać alergie. W Obornicka377 Galeria Wnętrz w salonie DOMINO, znajdziesz szeroki wybór dywanów.  Profesjonalna obsługa powie Ci jak o nie zadbać i jak je czyścić, aby służyły latami.

 

Obornicka337
Galeria wnętrz
Adres: ul. Obornicka 337 (Piątkowo)
Poznań
Godziny otwarcia:
Pon. - Sb 10-20
Nd. handl. 10-16