Wykładzina we wnętrzu – wady i zalety.

Wykańczając wnętrze często stajemy przed dylematem jaką podłogę wybrać – panele, płytki a może wykładzinę dywanową? Płytki i panele drewniane to wybór oczywisty w wielu domach, natomiast co w takim razie z wykładziną dywanową? W poniższym artykule przedstawiamy wady i zalety wykładziny dywanowej we wnętrzu.

Wykładziny dywanowe zazwyczaj wykonane są z polipropylenu lub poliamidu, choć możemy spotkać wykładziny wykonane z naturalnych materiałów – runo kokosa, trawy morskiej czy wełny.

Zalety:

  • szeroki wybór kolorów, wzorów i tekstur
  • wysoka elastyczność – charakteryzują się wysoką elastycznością, dzięki czemu są łatwe i szybkie w montażu
  • izolacja termiczna i akustyczna – chronią bezpośredni kontakt stóp z podłogą, a dzięki swojej warstwowości idealnie wygłuszają pomieszczenie
  • komfort – miękka i ciepła powierzchnia zapewnia przyjemne odczucia pod stopami, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach, a także ociepla pomieszczenie nadając mu przytulności.
Wykładzina dywanowa AB TORINO 07

Wady:

  • nieodpowiednia dla alergików – łatwo gromadzi kurz i jest siedliskiem bakterii, które przenikają we włókna wykładziny, co może powodować różnorodne alergie i choroby.
  • często blakną pod wpływem promieni słonecznych
  • trudne w utrzymaniu czystości – łatwo się brudzą i mogą absorbować nieprzyjemne zapachy, powstałe plamy ciężko zmyć. Gromadzą dużo kurzu i brudu, dlatego trzeba je często odkurzać. Wypranie wykładziny samemu jest ciężkim zadaniem, czasem nawet nie możliwym, dlatego warto skorzystać z firm oferujących profesjonalne czyszczenie wykładzin dywanowych.

Wykładziny dywanowe mają zarówno swoje wady i zalety. Sprawdzą się odpowiednio w sypialni czy w pokoju dziecięcym, dzięki swojej miękkości mogą amortyzować upadek naszych pociech. Wykładziny dywanowe nie znajdą swojego zastosowania w kuchni czy łazience, z powodu wilgotności i zagrożenia plamami, które mogą powstać np. podczas gotowania. Nie będzie ułatwieniem dla osób, które posiadają psa lub kota ze względu na gromadzącą się sierść we włóknach. Szeroki wybór wykładzin dywanowych znajdziesz w salonie DOMINO w Obornicka337 Galeria Wnętrz w Poznaniu.

 

 

Obornicka337
Galeria wnętrz
Adres: ul. Obornicka 337 (Piątkowo)
Poznań
Godziny otwarcia:
Pon. - Sb 10-20
Nd. handl. 10-16